İçeriğe geç

Havadan Elektrik Üretme

Nikola Tesla “Radiant Enerji Kullanımı için cihaz” üretti ve ABD Patent numarası 685957 olarak 21 Mayıs 1901 tarihinde patentini aldı. Bu projemiz Nikola Teslanın bu cihazından yararlanılarak günümüze Jes Ascanius tasarımıyla uyarlanmış bir sistemdir. Amacımız havada serbest gezen enerjiyi toplayıp,işleyip kullanmaktır.

Sistem; anten,enerjiyi işlediğimiz elektronik devre ve topraklamadan oluşmaktadır.

Yapılışı:
Anten olarak 800 x 600 x 2 mm alüminyum plaka kullanılmıştır.
Fig31

Anten plakamızı naylon iplerle monte edeceğimiz yere sabitliyoruz. Naylon ip kullanmamızın nedeni ise ipin yalıtkan olması ve alüminyum levhanın okside olmasını engellemektir.
Fig32

Projeyi yapan geliştirici anteni 3-3,5 metre yüksekliğe yerleştirmiş. Galvanik korozyodan koruyacağını inandığı içinde pirinç cıvata ve somunla anten kablosunu bağlamıştır. Anten kablonuz da 4 mm bakır tel kullanabilirsiniz küçük güçte kullanacaksanız kesidi düşürebilirsiniz.
Fig33

Anten kablosunu da bağladıktan sonra sıra elektronik devremize geldi kayıpları azaltmak için devrede germanyum diyotlar olan 1N34 veya 1N34a diyotlar kullanılmıştır. Ancak bu diyotları bulmak zor olduğu için bu diyotların yerine verimi yüksek diyotlar da kullanabilirsiniz.
türkçedevre
Fig29

Yaptığımız bu devreyle küçük bir akım elde ederiz. Yaptığımı devreyi temsili olarak aşağıdaki resimde gösterirsek.
Fig30

Bu devreleri paralel bağlayarak ihtiyacımız olan gücü elde edebiliriz.İstediğiniz kadar devre ekleyebilirsiniz fakat artan güçten dolayı anten plakanıza başka plakalar ekliyeceksiniz  veya anteninizi yükselteceksiniz( 3 metreden 10 metreye çıkarmak).
Fig34

50 küçük devreyi birleştirdiğimizde oluşan devrenin baskı devresi aşağıdaki resimlerdeki gibidir.
Fig42
Fig43

Devremiz bittikten sonra topraklama bağlantısına geçebiliriz. İyi bir topraklama için devamlı nemli kalan topraklar tercih edilmelidir. 3 metre uzunluğunda 12mm bakır çubuk toprağa dik bir şekilde gömülerek topraklama yapılmış olur yaptığınız sistem güçlü bir sistem ise 2 tane topraklama çubuğu kullanmalısınız ve çubuklar arasında 2 metre mesafe olmalıdır. Devremizle topraklama çubuğu arasında kullandığımız iletkende 4mm NYAF sarı-yeşil kablo olmalıdır.
emreceylan.topraklama

NOT:

 •  Güvenlik önlemlerine uyun kendinizi ve çevrenizdekileri tehlikeye atmayın.
 • Sisteminizde kullandığınız antenin yıldırımları da çekme ihtimali olduğunu unutmayın bu tehlikeyi de göz önünde bulundurarak gerekli önlemleri alın.
 • Sistem üzerinde değişiklikler yaparak daha verimli hale getirebilirsiniz. Bundan sonrası sizin hayal gücünüze ve bilgi birikiminize kalıyor.

Kaynak: Practical Guide to Free-Energy Devices
pdf

“Havadan Elektrik Üretme” hakkında 42 yorum

  1. Schottky cinsi diyotlar bu diyotlarla çok daha hızlı bir anahtarlama sağlanırken sistemin verimi de aynı oranda bir artış gösterir.Bu elemanlar doğru polarma da 0.25 volt değeriyle bile iletime geçebilirler.

 1. Merhaba ;
  Öncelikle çıkıştan kaç volt aldığınızı öğrenebilir miyim ?
  Birde , birden fazla devreyi birleştirmek
  anten olarak çanak anten kullansak Volt değeri Maximum ne kadar olur ?
  Yararlı paylaşımınız için Teşekkürler….

  1. Çanak anteni nasıl kullanmayı düsünüyorsunuz? Devreyi lnb’yemi bağlamayı düsünüyorsunuz? Bu devre teslanin radyant(Işınsal) enerji pantendin yararlanılarak gelistirilmistir.metallerin uzerinde oluşan alan etkisinden yararlanılarak akım elde ediliyor lnb ye bagladığınızda bu akımları elde edemeyebilirsiniz ama deneyin hatta kendiniz alıcı gelistirebilirsiniz.Deneyimlerinizi bizimlede paylaşırsanız seviniriz. İyi çalışmalar.

  2. Kısaca devrenin çalışmasını anlatacak olursak bir Güneş veya radyant enerji kaynakları anten üzerinde pozitif elektrik alan oluşturacak madde parçacıkları içerir, Devrenin bir ucu antene diger ucuda negatif enerji kaynağı olan toprağa bağlıdır. İki uç arasında bir potansiyel fark oluştuğunda akım akmaya başlar ve bizde bu akımı kullanabiliriz. Burada önemli nokta kondansatör kapasitesi ve anten üzerinde ouşan pozitif enerji çokluğu oluşan akıma etki edecektir.

  1. Modüller arttıkça gerilimde artacaktık. Ben çok modüllü denemedim fakat tek modul bir ledi yakabiliyor(2,5 volt).baski devresini verdiğim modül de ise projeyi gelistiren kisi 96w güç ürettiğini idda ediyor tabi üreteceğin güçlere çevre koşulları ve topraklamanın dirençi etki edecektir.

  1. Tabi neden olmasın teknoloji gelişime açıktır bu proje teslanın patentlerinden geliştirilmiştir sizde gelistirerek kullanışlı bir sistem yapabilirsiniz.

 2. slm öncelikle ben arduino bluetooth kontrollü rc araç yapmak istiyorm ama bu proje de pil yerine havadaki radyo dalgalarından elektrik üretip çalıştırmak istyorum en az 5 V yada 9 v üretecek devre nasl olur mümkün mü bu ?

  1. Bu devrelerle 5v luk gerilim üretebilirsin ama bu devre senin işini görürmü bilmem.Mantığını anladıktan sonra değişik projeler yapabilirsin.

 3. acaba devre elemanlarını kullanmadan direk uydu ve toprak bağlantaılarını kullarak ne kadar üretiriz yada üretebilirmiyiz

   1. 1N4007 ile kurulmuş devre vede sizin kurduğunuz devreyi AA119 ile devreyi breakboarda kurdum fakat herhangi bir gerilim değeri elde edemedim sebei ne olabilir ?

 4. devreyi kurdum anten olarak 3mm çapında tel kullandım fakat mV cinsinden üretebildim. Tassaaruf Ampulüne (beyaz ışık ) yaklaştırdığım zaman gerilim değeri ciddi şekilde artış gösterdi , hatta anteni ampule değdirdimde 20.7 volt ürettim. Şuanki problemim ampule ihtiyaç duymadan nasıl direkt olarak havadaki manyetik alandan faydalanbilirim ve nasıl bir anten kullanmalıyım ? Diğer bir sorunum ise ürettiğim akım çok düşük 13mikroAmper bu akımı nasıl arttırabilirm ? akım trafoso yada transistör kullanarak mı yoksa başka bir yöntem varmı ? Direkt olarak size ulaşabileceğim bir mail adresi verirseniz sevinirim.

  1. Anten olarak geniş yüzey metal kullanabilirsiniz. Teslanın bu projesinin amacı radyan enerjiyi toplamaktı yani bir çeşit güneş paneli.Akım sorununa gelecek olursak trafolarla akımı değiştirebilirsiniz akım arttıkça gerilim düşecektir, güç sabit kalacaktır. Ürettiğin güç düşükse akımı arttırdığın zaman gerilimin çok düşecektir. E-Posta adresim ileti@emreceylan.com gecikmelide olsa cevaplamaya çalışırım. İyi çalışmalar.

   1. Selamün aleyküm abim öncelikle emeğinize sağlık eğer sizin için bir sakıncası yoksa bana bu projenin baskı devre sini elemanların isimlerinin olduğu bilgileri mail atma durumunuz varmı acaba lisans tezi için kullanmak istiyorumda bir de bir şeyy sorucam burdaki topraklamayı kullanmasak olmazmı

 5. Merhaba abi ben bu devreyi proje ödevi olarak yapacağım devrede kullanılan elemanlar ne için kısaca aciklayabilirmisiniz.

 6. Merhaba abi ben bu devreyi proje ödevi olarak yapacağım devrede kullanılan elemanlar ne için kullanılmıştır kısaca aciklayabilirmisiniz.

 7. Merhaba abi ben bu devreyi proje ödevi olarak yapacağım devrede kullanılan elemanlar ne için kısaca aciklayabilirmisiniz e posta atabilirsiniz

  1. Diyotlar elektronları düzenlemek için kondansatörler elektronları depolamak için kullanılıyor. Yazının altında orijinal sitesinin bağlantısını verdim inceleyebilirsiniz.Jes Ascanius çalışmalarınıda inceleyebilirsiniz.

 8. Selamun aleyküm hocam ben bunun birden fazlasını degilde, malzemelerin daha yüksek kapasitesini kullanarak yapmak istiyorum devreyi, hangi malzemelerin yerine ne kullana bilirim bi bilgi verir misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir