İçeriğe geç

Öğrencilerden Sorular-20

Soru: Akım trafolarında doyma katsayısı nedir?

Cevap: Akım transformatörlerindeki doyma katsayısı akım transformatör nüvesini doymaya götüren minimum akımdır ki bu akım sekonder akımının belirli bir katı olarak ifade edilir. Uygulamada n<5 veya n>10 şeklinde gösterilir. Bildiğimiz gibi akım transformatörleri doyuma gidinceye kadar primerinden geçen akımla doğru orantılı olarak sekonderlerinden bir akım geçmesine müsaade ederler. Nüve doyuma gittiğinde ise primerden ne
kadar akım akarsa aksın sekonderden geçen akım aynı kalır. Ölçü devrelerinde kullanılacak akım transformatörlerinde doyma katsayısının 5 den küçük olması istenir. Zira oluşacak çok yüksek kısa devre akımlarında ölçü aletinin zarar görmemesi istenir. Bu yüzden doyma katsayısı n 5’ten küçük olmalıdır. Bu akım trafosunun etiketinde n ≤ 5 veya Fs 5 ( Emniyet Katsayısı) olarak ifade edilir.
Koruma devrelerinde kullanılan röleler arıza durumunda çalıştıklarından seçiciliği sağlamak için anma akımının 10 katına kadar geçen akımları algılamak isterler. Bu yüzden röleyi besleyen akım transformatörünün sekonderinin anma akımının 10 katına olan akımları primerinden geçen akımla doğru orantılı olarak ölçmesi yani doyuma gitmemesi istenir. Bu yüzden n> 10 dur. IEC standartlarında koruma nüveleri için doyma katsayısı 5P10, 10P10 ve 10P20 olarak ifade edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir