İçeriğe geç
Ana sayfa » Öğrencilerden Sorular-41

Öğrencilerden Sorular-41

 • Emre 

Soru: Transformatör çalıştırılırken nelere dikkat edilmelidir?

Cevap:

 1.  Hiçbir zaman transformatörlere emniyet mesafesinden daha yakın bulunulmamalıdır.
 2. Transformatör nominal gücüne kadar yüklenmelidir. Gerekli hallerde azami bir saat süreyle nominal gücün %10 fazlasıyla
  yükleme yapılabilir. Bilhassa puant zamanı yük durumu ampermetrelerden takip edilmeli ve trafo fazla yükleniyor ise, daha yüksek güçte başka bir trafo ile değiştirilmelidir.
 3.  Transformatörlerde yağ miktarı normal değerde olmalıdır. Yağın eksik olması trafonun aşırı ısınmasına, fazla olması ise genleşme kabından yağın taşması gibi sakıncalı durumlara neden olur. Yağ eksik ise tamamlanmalı, fazla ise fazlası alınmalıdır.
 4. Transformatörün ısınması termometresinden her gün takip edilerek anormal durumlarda gerekli önlemler alınmalıdır.
 5.  Transformatör üzerine monte edilmiş olan silikajel kabı her gün kontrol edilmeli; silikajel maviden pembeye dönüşmüş ise,silikajel kurutulup (mavi hale getirilip) yerine konulmalıdır.
 6. Transformatördeki yağın herhangi bir yerden sızıp sızmadığı her gün kontrol edilmelidir.
 7. Gece karanlığında trafonun giriş çıkış bağlantılarında ark meydana gelip gelmediği kontrol edilmeli ve ark görüldüğünde hemen nedeni araştırılarak giderilmelidir.
 8. Gece sessizliğinde trafodan anormal bir ses gelip gelmediği dinlenilmelidir. Bir arıza durumu varsa ilgililer hemen haberdar edilmelidir.
 9. Trafonun soğutulması fanlar ile temin ediliyorsa; fanların normal çalışıp çalışmadığı her gün kontrol edilmelidir. Arızalı fan varsa ya yedeği ile değiştirilmeli veya hemen tamiri yapılmalıdır.
 10. Trafoda koruyucu röleler (Bucholz,termik imaj) varsa bunların normal çalışıp çalışmadıkları kontrol edilmeli,arizi bir durum varsa hemen giderilmelidir.
 11. Trafo sahasına girmenin yasak ve tehlikeli olduğunu belirten ikaz levhalarının yerinde olup, olmadığı kontrol edilmeli
  varsa eksikler tamamlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir