İçeriğe geç

Öğrencilerden Sorular-7

Soru: Nötr ile toprak arasını ölçtüğüm de neden gerilim görürüm?

Cevap: Nötr toprak arası gerilimler oluşumları  açısından farklı nedenlere dayanabilmektedir.

Bu nedenleri sıralayacak olursak;

1 – Dengesiz Yüklenme :Enerji şebekemizde L1,L2 ve L3 fazlarından çekilen güçler arasında çok fark olmasından dolayı kaynaklanmaktadır.

2 – PE (Topraklama kablosu) Yanından kuvvet kabloları çekilmesi : Koruma iletkenin yanında uzun  mesafelerde  yüksek akımlar taşırsak koruma iletkeni üzerinde endükleme yapabilmektedir.

3 – Eş potansiyel Dengesizlik : Sistemimiz genelindeki direnç değerleri arasındaki fark 1 Ohm’un üzerinde çıkmışsa bu Eşpotansiyel dengesizlik olduğunu gösterir bu durumda nötr toprak arası gerilim okunabilir.

4 – Harmonikler : Şebeke veya yük kaynaklı harmoniklerin yoğunluklu olması nötr üzerinde akacak harmonik akımlarından dolayı gerilim oluşmasına sebebiyet verebilir.

5 – Statik kuvvetler :Hava sirkülasyonu , mekanik titreşim v.s gibi etkilerden dolayı statik gerilim oluşması söz konusu olabilir.

6 – Endüktif yükler :Endüktif yüklerin çokluğu ve bir fazda yoğunlaşması nötr – toprak gerilimi oluşmasına sebebiyet verebilir.

7 – İşletme Topraklaması Eksikliği :İşletme topraklamasındaki yüksek dirençler  veya kopukluk faz kaymasına sebep olmakta bu durumda nötr- toprak arası gerilim oluşmasına sebebiyet vermektedir.

8 – Topraklama elektrotları : Topraklama elektrotlarının yakın mesafelerde çakılması veya bazik ortamlarda bulunması toprak gerilimi oluşmasına sebebiyet verebilir.

9 – Toprak Kaçak Akımları : Toprak kaçak akımları toprak üzerinde gerilim oluşmasına neden olabilmektedir.

10 – DC kaynaklı sistemler : Şebekemize yakın olarak katodik koruma tesisleri , Metro hatları , Tramvay hatları mevcut ise bu tesislerden gelecek olan DC kaçaklar nötr- toprak arası gerilimlere neden olabilir.

11 – Yük Kaynalı problemler: Şebekemizden beslemiş olduğumuz yükte izolasyon bozulması veya yapısı itibarı nötr toprak arası gerilim oluşturabilmektedir.

Kaynak: http://www.yilkomer.com/notr-toprak-arasi-gerilim-nedenleri/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir