İçeriğe geç

Öğrencilerden Sorular-18

Soru: Ring (Halka) Şebeke nedir?

Cevap: Bu şebekeler kapalı şebeke türündendir. Bu şebekelere halka, bukle vb. isimler de verilmektedir. Şekil’de bir ring şebeke görülmektedir.

sekilr1

Ring şebekelerde besleme bir yerden yapıldığı gibi birkaç yerden de yapılabilir. Bu tür şebekeler ile tüketim merkezlerinin enerji ihtiyaçları kesintisiz olarak karşılanabilir. Örneğin Şekil’de X ile gösterilen bir noktada arıza olduğunda B ve C merkezlerindeki koruma röleleri yardımı ile arızalı B-C bölgesi sistem ayrılır. Bu arıza giderilinceye kadar ring (halka) şebeke, iki ana kolu bulunan bir dallı şebeke şeklinde beslenebilir. Bu Şebekelerde kesit her yerde aynıdır. Bu nedenle daha çok iletken kullanılır. Şebekenin işletme güvencesi fazladır. Besleme kaynağı birden fazla olursa, beslemenin sürekliliği de artar. Yüksek gerilim şebekeleri çoğu zaman ring şebeke türünde düzenlenirler. Ayrıca endüstri işletmeleri ile benzeri işletmelerde, köy ve kasaba dağıtım şebekelerinde bu tür uygulamalar görülebilir. Bunlardan ayrı olarak fabrika, işletme, motel, park, kamplar ve benzeri yerlerde iç aydınlatma devreleri ring şebeke şeklinde düzenlenebilir.
Ring şebekeler en basit bir ağ (gözlü) şebekedir. Bu şebekeler SELEKTİF koruma yöntemleri ile korunmalıdır. Doğru akımla çalışan bazı ulaşım araçlarının besleme şebekeleri de ring şebeke şeklinde düzenlenmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir