İçeriğe geç

Öğrencilerden Sorular-43

Soru: SELV, PELV ve FELV nedir?

Cevap: Faz iletkeniyle toprak arası gerilimin 50V AC veya 120V DC’ yi geçmeyecek seviyede olan gerilimlere Extra-low voltage (ELV) (Ekstra düşük voltaj) denir.

SELV, PELV, FELV sistemler İEC(international Electrotechnical Commission) ve İET(institution of Engineering and Technology) gibi kurumların tanımladıkları düşük voltaj sistemleridir. Bunlar jeneratör sistemleri, transformatörler, akü sistemleri gibi kaynaklar kullanılarak elde edilebilir.

SELV(Ayrılmış veya emniyetli ekstra düşük voltaj): IEC bir SELV sistemini “normal koşullar altında gerilimin ELV değerini aşmadığı ve topraktan ayrılmış sistem diye tanımlar”.

Sınıf II güç kaynağından beslenen, dekoratif dış aydınlatma, Sınıf III pil şarj cihazı. Modern telsiz el aletleri SELV ekipmanı olarak kabul edilir.

PELV(Korumalı ekstra düşük voltaj):  IEC bir PELV sistemi, normal devredeki gerilimin ELV değerini aşmadığı bir elektrik sistemi olarak tanımlar SELV’den farkı toprağa bağlanabilmesidir.

SELV’de olduğu gibi bir PELV devresi, daha yüksek gerilimle kazara temas riskini düşük bir düzeye indiren tasarım gerektirir. Bir transformatör için bu, birincil ve ikincil sargıların fazladan bir yalıtım bariyeri veya koruyucu bir toprak bağlantısı olan iletken bir kalkan tarafından ayrılması gerektiği anlamına gelebilir.

PELV devresinin tipik bir örneği, Sınıf I güç kaynağına sahip bir bilgisayardır.

FELV(Fonksiyonel ekstra düşük voltaj): FELV terimi, bir SELV veya PELV devresinin gereksinimlerini karşılamayan diğer ekstra düşük voltajlı devreleri tanımlar. Bir devrenin FELV parçası bir ekstra düşük voltaj kullansa da, devrenin diğer bölümlerinde daha yüksek voltajlarla kazara temastan yeterince korunmaz. Bu nedenle, yüksek gerilimin koruma gereksinimleri tüm devreye uygulanmalıdır.

Kaynak: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Extra-low_voltage

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir